sobota 31. října 2015

Můj starejdobrejživot a Oporto

Bude to pár dní co se v Portu konal Eye contact event. Myslím si, že hodně z vás o tom slyšelo nebo vidělo sdílené video. Share one minute with stranger. Došli jsme k prostranství blízko centra, kde už byla akce v plném proudu, čekali na zbytek spolužáků a obhlíželi situaci. Bylo tam celkem dost lidí, i staršího věku. Ze začátku se i poměrně dlouho čekalo, než jste si mohli k někomu sednout. Každopádně jste mohli sami někde hrcnout a čekat až někdo přijde k vám. První jsem si vybrala slečnu, která byla z Ruska. Sice jsme eye contact dodržovali, ale začali jsme si povídat a povídali jsme si celou dobu. Byla na cestách. Určitě ještě je a bude. Sjíždí všechny země co je napadnou, chvíli byla i v Česku odkud do Porta před pár dny přiletěla. Jezdí stopem a na couchsurfing. Co nejvíc se dá, a že se dá skoro pořád. Byla dost nadšená pro Island a když jsem jí o něm začala vyprávět, byla rozhodnutá, že se tam musí podívat. V druhém případě, jsme opravdu dodržovali ticho téměř po celou dobu. A bylo to trochu zvláštní, Ale zase další zkušenost, oční kontakt s úplně cizím člověkem.



Přes ESN (erasmus student network) office jsme jeli do výlet do Aveira. Rybářské městečko, kde jsme měli výlet na loďkách, workshop k výrobě tradičních sladkostí pocházejících z Aveira. Pak nás zavezli do rybářské části, kde přímo protéká i řeka. A tak jako vám nevím, svezli jsme se na lodi, dobrý no. Workshop, kde se 30 lidí střídá v plnění jedlého papíru s jeho stříháním, mě jako workshop nepřipadá. Člověk si nevyrobil ani tu blbou náplň a vlastně nic. Jediný co tak mi to fakt chutnalo. To co bylo na celém výletu nejlepší, když jsme se na vlastní pěst vypravili k oceánu, nerespektující zákaz vstupu. Tam to bylo neskutečné. Tam jsem si připadala jako na konci světa. Jen tak jak to tu příroda stvořila. Krásné. Až jsem v sobě cítila rozlévat blaho, spokojenost, klid. Vím, že hodně mých spolužáků si ESN chválilo jak jim pomáhá a co pro ně organizuje. No já musím podotknout, že pro nás to sice vymysleli ale vůbec ne zorganizovali. To si i pes líp zorganizuje na kterej patník se vymočí. Třetinu výletu jsme jen čekali. A přišlo mi že to ani nebylo na někoho. Čekali jsme pro srandu králíkům. Po 30 minutách strávených před obchoďákem jsme se konečně vydali k autobusu, kde jsme dalších 20 minut čekali. Takový portugalský ČD.




                                                                Break the rules!!


                                                                 Praia de Aveiro

Zaplatila jsem si lekce surfování. 8 lekcí. První taková co a jak. Vlny 1,5 metru, takže na poprvé v pohodě. Druhá už byla trošku  drsnější. Vlny 2,2 větší síla než na poprvé. Ale užívala jsem si to víc. Přijde mi, že když jsou ty vlny větší je lehčí se na surf dostat. Ta vlna je velká, takže máte víc času se vyhoupnout. Takže v pohodě. Ale tak jasný, že ta vlna vás občas semele. A pak ejhle. Nemám kormidlo. Nějakým zázrakem se mi urvalo. Do konce hodiny zbývá 20 minut. Mám prý dvě volby, jít do školy pro nový surf a nebo přijít ještě jednou. Samozřejmě si vybírám volbu číslo dva. Tak si tak začnu vylízat na břeh abych počkala na konec hodiny. Vidím že na mým nosu je něco špatně. Ztratila jsem náušnic. Proč ne. Lekce třetí - extra. Surfařská předpověď ukazuje 3m vlny. Instruktoři nám furt říkají ať si chráníme hlavy když padáme do vody. Jenže jako kolikrát vím, že tam je málo vody, že padám do zadu a tak jako vůbec, není čas to dělat. Zrovna vidím, že se na mě Pedro soustředí, a tak když padám si tu hlavu teda zakryju, vypluju nad vodu a ruce dávám dolů. Jenže voda se valí zpátky do moře, bere surf a jeb mi to do xichtu. Přijdu si kapku omráčená, ale když se mě Pedro ptá jestli jsem ok, říkám, že nejsem z cukru, ale cítím že mě obličej trochu brní. Když se pak vidím doma v zrcadle, začínám mít strach aby Lukyna neobvinili z domácího násilí. Trošku modrý nos a čelo no. Mám na tom surfování nějaký štěstí. Lekce čtvrtá. Zrušena. Kvůli vyhlášenému nebezpečí se vůbec vyskytovat na pobřeží. Když jsem viděla jak to na pláži vypadá, říkala jsem si, že tohle prostě musí zrušit. No nezrušili. Začala jsem vážně uvažovat, že to zruším minimálně pro sebe. Nebudu tvrdit, že jsem neměla strach. Vypadalo to docela šíleně. Nakonec přišel další týpek a řekl, že si máme dnešní hodinu přehodit na jindy, že je to opravdu nebezpečné. Lekce čtvrtá. Předpověď na 4m. No jestli se to bude takhle úměrně zvětšovat to nevím co budu dělat na lekci poslední. Na této lekci se nic zvláštního nestalo. Žádné zvláštní pády, úrazy či ztráty. Jen užívačka. Lekce pátá - lekce dnešní. Vlny 3,5m. Vlny velké, jako už jsem si za poslední lekce zvykla, takže v pohodě. Ale síla teda neskutečná. V jednu chvíli měl člověk voda po prsa a za 2 vteřiny po kolena. Že vás vlny sebere, na to už jsem si zvykla, že musíte jít proti proudu a že je to náročný. Ale že bude tak silný i zpětný proud. Jedna vlna za druhou, takže se nejste schopni ani na to prkno zalehnout. Dneska jsem si toho moc nesjela no. Ale tak o tom to je. Kdyby byli dnes vlny jako na první lekci asi bych nebyla úplně nadšená. Člověk si musí přidávat, jinak by se nikdy nezlepšil. Ale je to něco, co jsem objevila tady. A co mě neskutečně baví. Z čeho jsem příjemně unavená. A co chci v životě, když ne naučit tak určitě ještě zkusit.


pondělí 19. října 2015

Portugalsko, začínáme!

Řekněme si to upřímně, moje morálka v přidávání příspěvků není zrovna úžasná. Víc jak měsíc od posledního postu a téměř 5 týdnů po mém příjezdu do Porta. Asi jsem měla na práci lepší věci, užívat si to tu, nevím asi jo.

Pokud bych měla shrnout cestu sem, tak to nebyla zrovna lahoda. Už z Prahy do Düsseldorfu jsme měli krapet nepříjemné turbulence. V Německu jsme si lupli zpoždění, a turbulence do Porta? Řekla bych že šílený, ale předpokládám, že můžou být i větší a v takovém letadle už bych fakt sedět nechtěla. Už tak byli okolo zvracející lidi a tak se trochu divím, že to Lukyn, jako svůj první let, ustál bez újmy. 

První týden v Portu. Nebudu si tady hrát na hrdinu.. nic moc. Takovej ten pocit, že jste trochu lostík a cizineckej lůzr jak má bejt. Tohle jsou přesně ty chvíle, který nesnáším. Nevíš nic, pomalu ani kde seš a čí seš. Tak jsme udělali první zjišťovačky a do 21. září jsme to vydrželi, pouze v přítomnosti obyvatel našeho bytu - já, Luky, Luky a Irmis (Litva), Caina (Brazílie). Jo celkem jsem to tady vyhrála. Tak jako snažim se nepeskovat za ten zk***venej bordel v kuchyni, ale někdy se to nedá tak si tam lupnu připomínku a nebo prosbu, fakt nechci bejt bitchy, ale to pochopí jen ten kdo zažil, nicméně kluci (pokud budu v budoucnu mluvit o klucích myslím tim Litevce, nebo i Lukyna nebo i kohokoli jinýho ale ne Cainu) jsou super a neberou to tak a snažej se, dokonce i super vaří, takže si nemůžu stěžovat. Ovšem někdy si připadám, že Caina je víc ženská než já. To je takovej ten člověk, kterej prostě absolutně s**e na to že se mu snažíte poradit, a šetřit na energiích, který se tu platí společně. A pokud s ním vedete diskuzi o myčce na nádobí nebo o tom že na malej hrnec je lepší menší plotýnka, tak to nejde ani jedním uchem tam, to jde prostě mimo. Pak se jako idiot snažíte bejt nad věcí, zdravit a tak pohoda, a on se bude ještě tvářit jak matka umučená. V tu chvíli na to - slušně řečeno - házím bobek. A při pohledu na jeho nožky, který jsou hubenější než dětí somálských domorodců, začnu česky nadávat a je mi hej. 

21. září začal semestr... jeli jsme do Felgueiras. Taková příjemná hodinu a půl trvající, 60km cesta, s driverem jak sviňa, za 6 eučo. Mezinárodní oddělení bych asi úplně nekomentovala... Marta jó Marta, Martu zná celá parta... paní dost confused. Máme potvrzení o studiu, který potřebujem na lítačku. Lítačku, která by the way platí od 1. do 31. v měsíci. Takže jestli si jí chceš koupit 25. zaplatíš pěkně plnou palbu, která je 30E.. why not. Hecli jsme to dokonce měsíce bez lítačky, takže jsme si trochu pochodili no. 2.10. si vystojíme 80 minutovou frontu, že chceme měsíční jízdenku a pán nám odvětí že bohužel, že máme špatný potvrzení o studium. No řeknu vám, že to jsem byla dost. Jak se ve mě vařila krev.. Takže nakonec až 7. ale od té doby jezdíme, vždy a všude. Další nesmyslnost, je že pokaždý když přestupujete si musíte kartou "odpípnout". Přesto, že je to měsíční platná, lítačka.. no proč se nezdržovat že jo, potom chápu, že autobusy jsou věčně zpožděný a pokud jede načas, buďte si jistý, že je to zpožděný předchozí spoj.

Nakonec pár fotek



                                                         Pohled na Ribeira


                                                     Praia de Matosinhos