Neděle večer. Když jsem přiletěla do Vilniusu, letadlo přistálo dřív a já měla zvláštní pocit že tam Zuzka ještě nebude. Tak jsem si šla lážo plážo, skočila si na Toillets, žádný stresy. Už jsem se blížila k Exitu. Když jsem vyšla, připadala jsem si, že jsem přijela vlakem. Takový to bylo nádražíčko. No Zuzka samozřejmě nikde. Takže jsem se tam opřela o sloup a asi 10 minut čekala. Pak jsem jí uviděla a zvýšeným hlasem na ní: "Víš co je strašný?!?! Když přijedeš do cizí země a nikdo na tebe nečeká!!!!!" Na první noc jsem mela zamluvený hostel. Protože u Zuzky na koleji chodí v pondělí uklízečka a mohla by mě, jako vetřelce, najít. Takže podle instrukcí který mi poslali a které jsem já Zuzce přeposlala, jsme se vydali na hostel (bylo kolem 21:00). Nejdřív z letiště autobusem č. 1. Dorazili jsem na autobusové nádraží. Vše bez problému. Nyní 34 nebo 74 na čtvrtou zastávku s pěkně hnusným jménem. Jedeme. 4 zastávka měla úplně jiný název. Po 10 minutách nic. Vyjíždíme ven z Vilniusu. Tak to se trochu nepovedlo. Zuzka nemá páru. Já už vůbec ne. Je mi tady zima. Zuzka s Táňou vymýšlejí jak se dostat zpátky. Jaký si bus mi měl jet k jejich kolejím. Rozhoduju se to risknout a jít spát k Zuzce. Mezitím mi přijde sms, že jestli do hostelu nedorazím do 22:00 potřebují vstupní kód ke dveřím. Ten už mi ale nikdo neposlal. Asi ho mám na mém účtu na Airbnb, ale tam se jako turista bez přístupu k internetu těžko dostanu. Snažím se jim dovolat. Nic. Kašlu na to. Jedeme dlouho. Fakt dlouho. Ptám se jestli to tam poznávají. Nepoznávají. Začínám být trošku nevrlá. Když se ptám co teda budeme dělat, z ničeho nic se vyjevíme na naší zastávce. Dorazili jsme v nádherných 23:00. Se Zuzkou kecáme jak diví. Však jsme se neviděli půl roku. Několikrát každá z nás řekne "Hele, jdeme spát, řeknem si to zítra". Po několika marných pokusech jsme šli opravdu v 3:30 spát.
Druhý den mi Zuzka ukázala město. Prošli jsme centrum a přilehlé okolí. Gediminas tower, Hill of Three Crosses, Cathedral square a vánoční trhy. Dali jsme oběd, kafe, supermarket a pak se Zuzkou do školy. Ceny se tu nedají s Portem srovnat. Supermarket a restaurace levnější a lístek v MHD za 50 centů mě téměř rozesmál. Další den jsme vyjeli na Trakai. Městečko asi 30km od Vilniusu. Oblíbené u turistů. Jedna z dominant Litvy. Nachází se tu zámek, který je na jednom z mnoha ostrůvku. Počasí bylo celkem krutý. Zvlášť pro mě, když jsem ještě týden před tímhle výletem chodila ve 20 stupních pouze v tričku a tady se dostáváme pod nulu. Ale jinak je to tady kouzelné. Všude ticho, sychravo nad vodou se vznáší opar. Nicméně stále je to tu neuvěřitelné. Jedeme zpátky do Vilniusu, zpáteční lístek mě vyšel na 1,78E. Hold jiná ekonomika. Večer mě Zuzka bere do klubu - Salento. Od mých vilniuských spolubydlících z Porta se později dovídám, že je populární především u erasmáků. Byla White Party, takže jsme dostali bílá trička a všichni vám tam mohli něco napsat. Tak mám aspoň vzpomínku. Do dalšího dne jsme trochu vyspávali.
Gediminas tower
Hill of Three Crosses
Výhled z Hill of Three Crosses
Trakai
Trakai
Když jsme se odpoledne vyrazili, já zamířila do města a Zuzka do školy kde, jsme se měli sejít. Potom jsme i s jejími spolužáky navštívili super hamburgrárnu. Co teď? Že ještě vyrazíme někde do hospody. Tak why not? Snekutys. Já se můžu sotva hýbat jak jsem se přejedla. Takže si ani nedávám nic k pití. Ve 23:30 si říkáme co dál? No klidně už bych šla domů. Ale vše "závisí" na mě a vidím jak ostatní ještě nechtějí jít. Tak pojďme ještě někam no. La Birra. Bar a hospoda. Dá se tady ale tancovat na Just Dance. A je to vážně sranda. Když se 10 lidí snaží na 2x2 metry tancovat to samé. Jediné co je tu asi dražší než v Portu je alkohol který si kupujete takhle "venku". Další a poslední den. Čtvrtek. Večer odlítám zpátky. Tak mě ještě Zuzka bere do dvou kostelů. Dáme si oběd a svařák samozřejmě nesmí chybět. To je to co v Portu trochu postrádám. Zuzka semnou jede na letiště. V buse si uvědomím, že jsem zapomněla nabíječku na mobil. Naštěstí spolubydlící jednou domů na Vánoce, tak mi ji v lednu přivezou. A to se vyplatí! Už jen zmíním, že noc na letišti Charleroi byla hrozná. Tam se nedalo no. Závěrem. Litva je krásná. Nebo spíš Vilnius je. Myslím, že pro každého cestovatele je tu něco k vidění. A teď myslím v celé Litvě. A Vilnius jako erasmus destinaci vidím hodně dobře.
Cathedral square
Cathedral square






